top of page

Mercedes Luján

Mercedes de Rocio Sanguiao Horneros (Mercedes Luján)

Sanatçı bir aileden geliyor, 1987'de Lorca'da (Murcia), şarkıcı Rosa Maria Luján ve radyo sunucusu Luis Terry çiftinin kızı. eğitimine baba tarafından büyükbabası Jerez gitaristi "Maestro Palmita" nın elinde başladı. Jerez de la Frontera'daki flamenkoloji kürsüsü ve Javier Molina'nın öğrencisi tarafından ödüllendirildi.

Mercedes, birçok kişi tarafından çağdaş sahnedeki en iyi kadın flamenko gitaristi olarak görülüyor. Sahnede büyük bir özgüven sergiliyor, tekniğinde son derece incelik gösteriyor ve Morón, Melchor ve Jerez'in yankılarıyla çok klasik bir tarzda çalıyor. Mercedes'in mevcut işlerinin çoğu, kadın gitaristleri aktif olarak tanıtmaya odaklanıyor.

Luján, gençliğine rağmen Rocío Márquez, Sorderita, Pedro “El Granaíno”, Perlita de Huelva ve şu anda "Mujeres de Carne y" turnesinde birlikte çalıştığı maestro Juan Valderrama gibi önde gelen flamenko şarkıcılarının çoğuna eşlik etti. Verso" projesi. Luis Aguilé ve Chano Lobato gibi diğer ünlü sanatçılarla da çalıştı.

Teatro Romea, Teatro Guerra, Polonya'daki Lodz Theatre, Arjantin'deki San Miguel de Tucumán'daki Teatro Español ve BAE'deki Dubai Operası dahil olmak üzere İspanya'da ve yurtdışında en iyi mekanlarda sahne aldı. Flamenco Joven Madrid 2017 (İspanya), Granada International Guitar Festival 2021 & 2022 (İspanya), Uppsala International Guitar Festival 2018 (İsveç), Arles Flamenco Festival 2020 ve 2021 (Fransa) gibi prestijli festivaller.

Mercedes şu anda 'tamamen kadınlardan oluşan grubu' ile İspanya'da ve uluslararası alanda performans sergiliyor. Ayrıca, Fusion gitaristi/ud sanatçısı Kamal Musallam ile özel Arabic-Flamenco Duo'su ve Dubai ve ötesinde tamamı kadınlardan oluşan "Firdaus Orkestrası" ile işbirliği gibi çeşitli ortak projelerde performans sergiliyor.

Aynı şekilde Lo Ferro 2019 flamenko festivalinin afiş görselini temsil eden ilk kadın gitarist olmuştur. Alicia Cifredo'nun kadın gitaristlerin görünmezliğini ortaya koyduğu bir belgesel olan "Tocaoras" filminde de rol aldı.

Mercedes şu anda yeni şarkılar besteliyor ve "Now or Never" adlı single'ını çıkardığı ilk solo çalışmasını kaydediyor.

Mercedes_Luján,_guitarrista_flamenca_española.png
33C903EA-B90D-4F25-8152-16860DD28B17.JPEG
bottom of page